Hanoi

Hanoi Şehri

Hanoi, Vietnamın başkenti ve aynı zamanda ikinci en büyük şehridir. Çin-Vietnam motiflerini Fransız zarafetiyle birleştiren, Doğu ve Batının büyüleyici bir karışımıdır. Onlarca yıl süren savaştan büyük ölçüde kurtulmuştur ve şuan da Güneydoğu Asya’da hızla gelişen bir şehir haline gelmiştir. Sürekli olarak TripAdvisor’da dünyanın gezilmesi gereken 10 şehri arasında seçilmektedir.

Havaalanından şehre gidiş

Ekspres otobüs: Havalimanından 86 numaralı ekspres otobüsle direk olarak şehre gidebilirsiniz. Biletler 30.000VND. Otobüsler sabah 6:30 da havalimanından kalkışa başlıyor. Her 20 dakika da bir otobüs kalkıyor ve akşam 22:40 da son otobüs kalkıyor. Otobüs Hoan Kiem gölüne kadar gidiyor.

Taksi: Vietnamda taksiler Türkiye’de ki gibi değil. Taksiler özel şirketlere ait ve her şirketin farklı taksimetre fiyatlandırması var. Ortalama taksimetre ücretleri ufak arabalar için 11.000VND/km büyük arabalar için 13.000VND/km. Taksimetre açarlarsa şehir merkezine (Hoan Kiem – Old quarter ) 400.000VND civarı yazıyor. Eğer sabit fiyat alırsanız pazarlıkla 300.000 ile 400.000VND arasında gidebilirsiniz.

Grab taksi uygulaması: Vietnamda UBER benzerı uygulama Grab kullanılıyor. Eğer bu uygulamayı telefonunuza indirirseniz 300.000VND civarına şehir merkezine gidebilirsiniz.

 

Neler yapmalı

Old Quarter diğer adıyla Hoan Kiem gölü Hanoi`nin Sultanahmeti diyebiliriz. Bütün ekonomik oteller, cafe ve restorantlar, mağazalar burada yer almaktadır. Şehrin en eski yeri olmakla birlikte en ilginç ve kalabalık yeri de burasıdır. Hoan Kiem gölünün etrafı her Cuma, Cumartesi, Pazar günleri trafiğe kapatılmaktadır ve bu günlerde her köşe başında ayrı bir etkinlik, konser düzenlenmektedir. Eğer tiyatro seviyorsanız gölün hemen yanında ki Water Puppet Theatre’da bir şov izleyebilirsiniz. Şuanda Rusya’da bile bulunmayan Lenin heykelinin olduğu parkta yürüyüş yapabilirsiniz (Dien Bien Phu sokağı, Askeri müzenin karşısında). Savaş zamanından kalma tarihi şeyleri görmek isterseniz Lenin parkının karşısında ki Askeri müzeyede uğrayabilirsiniz. Bunun yanında Ho Chi Minh’in mozelesi de bu müzeye yürüme mesafesindedir. Şehir içinde ulaşımlarda taksi en güvenli ulaşım yöntemidir. Taxigroup en güvenilir taksi şirketlerinden biridir. Şehir içinde eğer bir taksi sabit fiyat öneriyorsa genelde sizi aldatmak istiyor olabilir. Eğer imkanınız varsa telefonunuzdan GoogleMaps uygulamasını kullanarak, taksimetre kullanan bir taksi ile gideceğiniz yeri takip ederek gidebilirsiniz.

Neler yemeli içmeli

Vietnam mutfağı çok zengin ilginç yemeklerle doludur. Bunların içinde eğer Vietnama  geldiyseniz kesinlikle denemenizi önereceğim yemeklerin başında Pho gelir yani noddle çorbası. Genelde restorantlarda Pho Ga (tavuklu) Pho Bo (etlı) olarak servis ederler. Veya yolda giderken eğer canınız atıştırmalık bir şeyler istiyorsa kesinlikle Banh My es geçmeyin derim (vietnam usulu sandvic ekmek) . Bunun dışında önerebileceğim restoranlar düşük bütçe ama lezzetli yemekler için New Day restorant (72 Ma May sokağı) Eğer açık büfe tarzında bütün Vietnam yemeklerini denemek isterseniz Sen Restorantlarını deniyebilirsiniz (61 Tran Hung Dao sokağı veya 614 Lac Long Quan sokağı). Eğer hava sıcaksa kesinlikle Vietnamın buzlu yeşil çayını denemelisiniz.