Ho Chi Minh Şehri (Saygon)

Ho Chi Minh ŞEHRİ SAYGON

Aynı zamanda Saygon olarak da bilinen Ho Chi Minh şehri, Vietnamda hayatın en hızlı aktığı şehridir. Ho Chi Minh şehrine seyahat etmek demek eski ve yeni kültürün dramatik buluşmasına, gökdelenlerin ve dinamik metropolün, antik tapınaklarla ve geleneksel pazarlarla iç içe olmasına tanıklık etmek demektir. İster kısa süreli plansız ziyaretleriniz olsun, isterse planlı uzun süreli seyahatiniz olsun, şehir sizi o hummalı enerjisiyle büyüleyecektir.

Ho Chi Minh Şehri hakkında

Yaygın olarak Saygon (Vietnamca Sài Gòn) veya HCMC veya HCM kısaltmaları ile bilinen Ho Chi Minh Şehri (Vietnamca Thành Phố Hồ Chí Minh), Vietnam’ın en büyük şehri ve Vietnam Cumhuriyeti’nin eski başkenti (Güney Vietnam).

Ho Chi Minh Şehri geleneksel ve modern etkilerin birarada yaşadığı, büyük bir alana yayılmış Vietnam’ın büyüleyici metropolüdür. Nón şapkalı (Vietnamın geleneksel konik sapkaşı) sokak satıcıları, ışıltılı karaoke barları ve ışıltılı dükkanları, Fransız villalarınının yanında yükselen plazaların gölgesinde kalmasına rağmen; Saygon, bambu omuzluklu sepetli satıcılarıyla, tütsü dolu tapınaklarıyla dengeyi korumaya çalışmaktadır. Ve ayrıca geleceğe dönük şehir olmasına rağmen halk bu şehri geçmişten gelen bir isim olan Saygon olarak adlandırıyor. Şehrin en dokunaklı sembollerinden birisi de Vietnam şavaşının son bulduğu Yeniden Birleşme Sarayı’dır.

Bununla birlike Saygonun hikayesi Amerikan ordusunun içeri girmesinden çok öncesine dayanmaktadır. Çin mimarisi için 1909 yılında Çinliler tarafından inşa edilen Jade İmparatoru Tapınağını ziyaret edebilir veya Fransız mimarisi için Saygon merkez postanesine gidebilirsiniz. Bunun yanında Bağımsızlık Sarayı, Notre Dame Katedrali ve Ben Thanh Pazarı da görülmeye değer yerlerdir. Yerel halkın yaşadığı yerleri, kaldırımda çalışan berberleri veya dişçileri görmek için ise 1. Mahalleden ayrılmanız gerekiyor. Alçak plastik sandalyelerde oturmuş insanların vakit geçirdiği, sadece motorlardan oluşan trafik yoğunluğu, motorların üzerinde taşınan yığın şeklinde ki koca eşyalar ve daha fazlası, ne isterseniz bu şehirde görebilirsiniz.

Ho Chi Minh Şehrinde hava durumu

Ho Chi Minh şehrini bütün yıl boyunca ziyaret edebilirsiniz. Mayıs ve Ekim ayları arası yağmur mevsimine denk geliyor. Yağmur mevsimi boyunca nem önemli ölçüde arttığından gezi yorucu olabiliyor. Kasımdan Nisan ayına kadar kuru mevsimdir ve sıcaklıklar 39 dereceye kadar çıkabilmektedir ancak genellikle ortalama 30 derece civarındadır. Sonbahar ortası festivali (genelde Eylül ayında yapılır) etkileyici olabilir ancak otel rezervasyonunuzu önceden yapmayı unutmayın.