Vietnam’da Koronavirüs Son Durumu

Vietnam’da Koronavirüs Son Durumu

24 Nisan 2020 Vietnam Rehberi 1
Vietnam koronavirüs

Ocak ayında Çin’de başlayıp, dünyayı saran koronavirüs salgını nedeni ile bütün ülkeler salgınla mücadele etmeye çalışıyorlar. Çin’in yanı başında bulunan Vietnam, bu salgın sürecini başarılı bir şekilde yöneterek Dünya Sağlık Örgütünün takdirini kazanmıştır. Vietnam koronavirüs salgınının görüldüğü ilk gün 23 Ocak’tan itibaren hızla alınan kararlar ile salgın kısa süre içerisinde kontol altına alınarak kontrol altına alındı. 23 Nisan itibari ile toplam vaka sayısı 268 iken, iyileşenlerin sayısı 224 ve hiç ölüm bulunmamaktadır. Ayrıca son 1 haftadır yeni bir vaka görülmemiştir.

Koronavirüs önlemleri nedeni ile ülkeye giriş çıkışlar durdurulmuştur. Bu yüzden Vietnam’a seyahat etmeyi planlayanların önceden firmamız ile iletişime geçerek net bilgi almalarında fayda var.

Vietnam Koronavirüs Salgınını Nasıl Yendi ?

23 Ocak’da Çinli bir turistin, Çin’in Wuhan kentinden, Vietnam’ın en büyük şehri Saygon şehrine gelmesi ile görülen vaka sonrasında, Vietnam ilk iş olarak Wuhan ile Vietnam arasında ki uçuşları durdurdu ve ardından kademeli olarak Çin ile arasında ki bütün uçuşları iptal etti ve sınırlarını kapattı.

Şubat ayında Vietnam koronavirüs vaka sayısı 16’ya ulaşırken yurt dışından gelenler kontrolden geçirilerek karantinaya alınmaya başlanmıştı ve okullar da tatil edilerek virüsün yayılması yavaşlatıldı. Virüsün görüldüğü bölgeler karantinaya alınarak, bölgeye giriş çıkışlar kapatıldı. Şubat sonunda ise Vietnam büyük bir başarıya imza atarak 15 gündür yeni vakanın olmadığını bildirdi.

Vietnam koronavirüs

Sosyal mesafe gereği Vietnam’da market önünde oluşan kuyruk

Mart ayının başında ise Avrupadan geri gelen Vietnamlılarda Covid-19 görülmesinin ardından Vietnam tekrar alarm durumuna geçerek bir dizi önlemler almaya başladı. İlk olarak, Vietnam diğer ülkelere vize vermeyi durdurdu ve Vietnam vizesi olan yabancıların da ülkeye alınmayacağını bildirdi ve ülkeye giriş çıkışları durdurdu. Yurt dışından ülkelerine geri dönen Vietnam vatandaşlarının da 14 günlük karantina sürecinden geçeceği bildirildi. Yeni çıkan vakaların sokak detayına kadar adresleri paylaşılarak o çevrede yaşayan insanların daha da dikkatli olması sağlandı. Avrupa ve diğer ülkelerde sadece vaka görülen kişinin direkt temas ettiği kişiler karantinaya alınırken, Vietnam’da ise ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceden temas ettiği kişiler dahi karantinaya alındı.

Başkent Hanoi ayrıca Akıllı Şehir uygulamasını tanıttı. Covid-19 görülen kişilerin bu uygulamayı cep telefonlarına yüklemeleri istendi. Bu sayede tedavi altında olan vakaları, karantina altında olan ve tedavisi biten kişilerin nerede bulunduğu anlık olarak uygulama ile görülebiliyor.

24 Nisandan itibaren ise 1 haftadır yeni vaka görülmemesi ile birlikte, Vietnam koronavirüs önlemlerini kademeli olarak durdurmaya başladı. Uzun bir aradan sonra ilk kez dükkanlar tekrar açılmaya başlandı.

Vietnam’da Koronavirüse Karşı Alınan Önlemler

Vietnam koronavirüs (covid-19) kapsamı altında 1 Nisan itibari ile 15 Nisana kadar sürecek olan ulusal izolasyon ilan etti. Bu süreçte bakkal, süpermarket, eczane ve hastaneler haricinde diğer iş yerlerinin kapatılmasına karar verildi.

 • Parklar kapatıldı ve insanların dışarıda 2 kişiden fazla bir araya gelmesi yasaklandı.
 • Toplu taşıma araçlarının çalışması durduruldu.
 • Maskesiz sokağa çıkılması yasaklandı.
 • Acil veya önemli işi olmayanların sokağa çıkması yasaklandı.
 • Halk pazarları kapatıldı.
 • 20 kişiden fazla işçinin çalıştığı ofisler kapatıldı.
Vietnam koronavirüs

Koronavirüs sonrası Vietnam’ın boş sokakları ve kapanan iş yerleri

Vietnam yeterli imkanları olmadığı için Kore ve diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi fazla test sayısı ile salgının önüne geçemeyeceğini biliyordu. Bu yüzden diğer ülkelerden daha farklı bir yol izleyerek hastaların uzaktan veya yakından bağlantı kurduğu herkese sıkı denetim kontrolleri başlattı. Örneğin Vietnam’da görülen 1 koronavirüs vakası sebep (91 numaralı vaka) 300 kişi karantinaya alındı. Vaka sahibi hastanın gittiği iş yerleri karantinaya alındı. Hangi vakanın hangi saatlerde hangi iş yerlerine veya markete gittiği bilgisi bütün medyada yayınlandı ve o saatlerde o yerlerde bulunanların en yakın hastaneye başvurması istenildi.

Vietnam’ın virüslere karşı tecrübesi ve diğer ülkelere yardımı

2003 yılında SARS, 2009 yılında ise H1N1 pandemileri ile savaştan kazandıkları tecrübe ile Vietnam devleti koronavirüs salgınına karşı ilk tepkiyi Ocak ayında verdi. Salgın ile mücadelenin işe yaraması ve kısa süre içerisinde kontrol altına alınmasının ardından diğer ülkelere de yardım etmeye başladı. Vietnam 450.000 adet koruyucu elbiseyi ve 250.000 adet maskeyi Amerika Birleşik Devletlerine yolladığını açıkladı. Vietnam’da işe gitmeyen yoksul aileler için ücretsiz pirinç ATM’leri kuruldu. Bunun haricinde Vietnam’ın salgın nedeni ile Avrupa ve Çin’e de maske yardımı yaptığı biliniyor.

 

 

Bir cevap

 1. Rıza Akyol dedi ki:

  Merhaba
  Vietnam’a gitmek istiyorum.Begenirsem orada uzun süre kalmak istiyorum.
  Şu an vize almak ve Vietnam’a gitmek mümkün mü?
  Öneriniz nedir
  Teşekkürler
  Rıza Akyol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir