Rakamlarla Vietnam Amerika Savaşı

Rakamlarla Vietnam Amerika Savaşı

30 Temmuz 2018 Vietnam Rehberi 0
Rakamlarla Vietnam Amerika Savaşı 1

1954 ve 1975 yılları arasında gerçekleşen Vietnam Savaşı Vietnam için 1,5 milyon Amerika için 58 bin kayıpla sonuçlandı. Tonlarca bomba patladı, milyonlarca insan evini terk etti, şehirler harap oldu. Sadece savaş sırasında değil savaştan sonrada etkileri devam etti. Binlerce Amerikan askeri geçirdiği travma sonucu intihar etti. Peki, filmlere, kitaplara ve belgesellere konu olan Vietnam Savaşı hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Gelin bu yazımızda rakamlar ile Vietnam Amerika savaşını ele alalım.

 

  • Savaş Kuzey ve Güney Vietnam arasında başladı. Amerika Birleşik Devletleri müttefiği olan Güney Vietnam’a yardım amacıyla savaşa müdahil oldu.
Vietnam amerika savaşı

Vietnam Amerika savaşı

 

  • Bu müdahaleden sonra savaş, Ho Chi Minh önderliğinde ki Kuzey Vietnam tarafından “Amerika’ya Karşı Mücadele” fikri üzerine yoğunlaştı.
Vietnam amerika savaşı

Amerikaya karşı mücadele

  • Savaş sırasında Amerika yaklaşık olarak 500.000 askeri Vietnam’a gönderdi. Bazı askerler istemese bile bu savaşa katılmak zorunda bırakıldılar.

Amerikan askerleri Vietnam’da

  • Vietnam Amerika savaşı sırasında toplamda 2 milyona yakın insan hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden insanların büyük bir çoğunluğunu siviller oluşturuyordu.

Vietnamlı siviller

  • ABD askeri donanmasına ait 58.200 personel savaş sonrası hayatını kaybetti.
Vietnam amerika savaşı

Amerikan donanması

  • Tüm bunlarla beraber Amerika saflarında yer alan 4.000 Güney Kore, 350 Tayland, 500 Avusturalya ve yaklaşık 20 Yeni Zelanda askeri savaşta öldü.

Vietnam savaşı

  • Savaş sonrası Vietnam Güneydoğu Asya’nın en güçlü askeri gücü haline geldi.

Vietnam savaşı yılları

  • Savaş aslında büyük devletlerin muhabere alanına dönüştü. Kuzey Vietnam Çin ve Rusya, Güney Vietnam ise Amerika tarafından desteklendi.

Askerler

  • Güneyde Ho Chi Minh’i ve birleşimi destekleyen askerlerin oluşturduğu Cu Chi tünelleri savaşın kazanılmasında büyük rol oynamıştır. 1973 yılında Vietnam’dan çekilen ABD güney Vietnam’ı Kuzeylilere teslim etti.
Vietnam amerika savaşı

Vietnam

  • Daha sonra hem kuzey hem de güney Vietnam birleşti ve Vietnam Amerika savaşı sona erdi. Amerikalıların savaş sırasında kullandığı portakal bombalarının etkisi hala devam etmektedir.

Kuzey ve Güney Vietnam’ın birleşmesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir