Hanoi Hakkında En İlginç 10 Bilgi

Hanoi Hakkında En İlginç 10 Bilgi

30 Temmuz 2018 Vietnam Rehberi 0
Vietnam - Hanoi Hakkında En İlginç 10 Bilgi 5

İçerisinden kızıl ırmağın geçtiği Hanoi şehri Vietnam’ın başkentidir. Aşırı kalabalık ve yoğun bir tempo ile harmanlaşan şehir son yıllarda yabacı turistleri de ağırlamaya devam ediyor. Bizde bu yazımızda Vietnam ülkesinin başkenti Hanoi hakkında bilinmesi gerekenler neler ele alacağız.

Vietnam’ın Başkenti Hanoi

  • Kelime anlamı olarak ‘Akarsular İle Çevrilen Şehir’ anlamına gelmektedir.
Hanoi hakkında bilinmesi gerekenler

Vietnam Hanoi

  • 8 Milyona yakın bir nüfusu vardır ve oldukça kalabalık bir şehirdir. En kalabalık ve turistik bölgesi ise Old Quarter olarak anılan Hoan Kiem gölü ve çevresidir.
Hanoi hakkında bilinmesi gerekenler

Hanoi

  • Ankara ile Hanoi kardeş şehirlerdir.
Hanoi hakkında bilinmesi gerekenler

Vietnam Hanoi, Hoan Kiem

  • Vietnam’da motorsiklet kullanımı yoğun olduğundan dolayı müthiş bir trafik olduğunu da söyleyebiliriz. Eğer scooter tarzı motorsiklet kullanmayı biliyorsanız, şehri dolaşmak için en iyi altarnatif motorsiklet kiralayarak şehri gezmek olacaktır.

Hanoi, Motorsiklet

  • Hoan Kiem gölü ve çevresinde turistlerin en çok tercih ettiği ulaşım araçlarından biri de Cyclo’dur. Genellikle nostaljik olduğu için tercih edilir.
Hanoi hakkında bilinmesi gerekenler

Vietnam – Hanoi, Cyclo

  • Vietnamlılar yılbaşına (31 Aralık gecesine) pek önem vermezler. Onlar için yeni yıl Tet’tir. Tet Vietnamlıların kullandığı Ay takvimine göre yeni yıldır ve Ocak ayının sonu ile Şubat ayının başları arasında tüm halk tarafından kutlanmaktadır.

Vietnam, TET yılbaşı

  • Hanoi’de motosikletten daha fazla göreceğiniz bir şey varsa oda sokak satıcılarıdır. Hemen hemen her köşe ve kaldırımda bir satıcı bulabilirsiniz. Bunlar et, yemek, kahve, hediyelik eşya, elbise, meyve ve daha birçok şey satmaktadırlar.

Vietnam, Sokak satıcıları

  • Hanoi’nin eski sokakları loca biçiminde tasarlanmıştır ve sokak isimleri de buna uygundur. Tavuk caddesi, ayakkabıcılar sokağı ve şeker caddesi gibi birçok sokak vardır.

Vietnam – Hanoi şehrinde sokak yemekleri

  • Bu sokaklarda en çok içecek ve taze meyve satılmaktadır. Bunun yanı sıra Old Quarter bölgesinde kurulan (Cuma, Cumartesi ve Pazar akşamları) gece marketinde yan yana dizili bir çok stand şeklinde seyyar satıcı görebilirsiniz.

Vietnam, Sokak satıcıları

  • Vietnam’ın Fransa tarafından işgali sonrası yapılan ve günümüze kadar ulaşan bir çok Fransız mimarisini şehrin her köşesinde görmeniz mümkün. Bunlardan en meşhur olanı ise Saint Joseph kathedralıdır.

Vietnam – Hanoi, Trang Tien Plaza

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir