Vietnam’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Vietnam’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

29 Temmuz 2018 Vietnam Rehberi 0
Vietnam'da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler 2

Vietnam vizesi başvurunuzu tamamladıysanız ve Vietnamda gezilecek yerler nereler sorusu aklınızdaysa yazının devamı size göre. Vietnam kültürü tamamen sıra dışı bambaşka bir Asya kültürüne dayanmaktadır. Bu açıdan da kendine has sosyokültürel dokusunun ve coğrafyasının var olduğunun kesinlikle söylenmesi gerekmektedir. Vietnam tam bin yıldır Çin esaretinde yaşamış bir ülkedir. Bu bakımdan tarihi kalıntıları bir hayli fazlaca olan ülkelerin arasında gelmektedir. Bu da özellikle arkeolojik kültür turizmi yapmak isteyenler için birçok tarihi kalıntılarının ve ören yerlerinin var olduğu yerlerini akıllara getirir. Yazımızın devamında Vietnamda gezilmesi gereken yerler nereler inceleyeceğiz.

Vietnamda Gezilecek Yerler

Vietnam tropik bir ülkedir. Bu açıdan da içerisinde her türlü tropikal iklimin etkisi altındaki meyveleri, ağaçları, bitki topluluklarını gözlemlemek mümkün. Bununla birlikte ılıman iklimin etkisine dayanarak, dört mevsim gezilecek doğal güzellikleri de ülkenin her tarafından seyrine doyulmaz bir rüyaya dönüşmektedir.

Vietnamda gezilmesi gereken yerler

Vietnamda gezilecek yerler

Doğa Harikaları

Vietnam’ın doğa harikaları arasında kuşkusuz ki UNESCO tarafından da dünya kültür mirası listesine aldığı Ha Long Körfezi ilk sırada gelmektedir. Bu körfezin dikkat çeken bir başka yönü de kuzeyden gelen akınlara karşı kendilerini koruduğuna inanılan ejderhaların burada halen kendilerini korudukları mitolojisinin de yine bu körfezde gerçekleşmiş olduğunun bilinmesidir. Bütün bu özelliklerine dayanarak en sıra dışı gezilmesi gereken doğa harikası alan burasıdır. Bunun yanında Dong Thien’deki ve Hanoi’deki mağaraları da doğa harikaları arasında gelmektedir. Dikitlerin ve sarkıtların en doğal halinin bulunduğu bu mağara ve oyuklar da gezginlerin sıra dışı alanları arasında gelmeye devam etmektedir.

Vietnamda gezilmesi gereken yerler

Vietnamda gezilecek yerler

Arkeolojik Mekanları

Vietnam başlı başına tarih kokan bir ülkedir. Ülkenin her anlamda Çin esaretinden önceki dönemlerde bölgeye egemen olmuş medeniyetler sonucunda gerçekleştirilmiş birçok sanat tarihine ışık tutan eserleri yer almaktadır. Bunların arasında gelmesi açısından değerlendirilecek olunduğu zaman arkeolojik mekanlar arasında Vietnam Tarih Müzesi, Merkez Postanesi, Saigon Opera Binası, Hanoi Antik Kenti ve Ho Chi Minh Antik Kenti arkeolojik alanları arasında ilk sıralarda gelmektedir. Bunun yanında dini mimari eserleri arasında gelmesi bakımından Budha heykellerinin Hanoi kentinde her yönüyle gözlemlenebileceğini de kesinlikle belirtmek gerekmektedir. Bütünüyle ortada duran bu özellikleri doğrultusunda arkeolojik alanlarıyla ve diğer bütün alanlarıyla bu mekanın sıra dışı alanlar arasında geldiğini kesinlikle belirtmemiz gerekmektedir.

 

Kültür-Sanat Kurumları

Vietnam ülkesinin kendine has eşsiz kültür-sanat kurumları da, Vietnamda gezilecek yerler arasında gelmektedir. Tarihi bina olmasıyla dimdik ayakta duran Hanoi Opera binası opera sanatının icra edildiği yerler arasında sıklıkla gelmektedir. Bunun yanında Saigon’daki opera binası da dikkat çeken yerler arasında gelmektedir. Ayrıca Thang Long şehrindeki eşsiz tiyatrosu da Vietnam kültürüne ait trajedilerin gösterime alındığı ve eşsiz oyunların sergilendiği kültür-sanat kurumları arasında gelmeye devam eder.

Elbette sanat kurumları arasında gelmeye devam eden kent müzeleri de her anlamda dikkatleri üzerine çeken özellikleriyle karşımıza çıkmaktadır. Askeri müzeleriyle de Vietnam kültürünün bağımsızlığının simgesi olan savaş aletlerini ve komutanların ölümsüz mumyalarını her anlamda görmeniz de mümkün olacaktır. Bütünüyle ortada duran bu nitelikler doğrultusunda değerlendirilecek olunduğu zaman her anlamda kültürel ve sanatsal etkinlikler bakımından da farklı olduğu dikkatlerden kaçmaz. Bunun yanı sıra Vietnam ülkesinde eşsiz bir gece hayatı da bulunmaktadır. Özellikle ülkenin en yoğun gece hayatının bulunduğu Ho Chi Minh kentindeki disko ve gece kulüpleri tamamen farklı sıra dışı bir vakit geçirebileceğiniz eşsiz yerler arasında bulunmaktadır.  Vietnam vize başvurunuzu tamamlamadıysanız, online başvuru formunu doldurarak işlemlerinizi kolayca tamamlayabilir ve seyahatinizin en önemli sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir