Vietnam’ın Doğal Kaynakları

Vietnam’ın Doğal Kaynakları

7 Ağustos 2018 Vietnam Rehberi 0
Vietnam'ın Doğal Kaynakları 1

1986’den günümüze kadar geçen süreçte oldukça gelişim kaydetmiş bir deniz ülkesi olan Vietnam’ın doğal kaynakları saymakla bitmiyor. Güney Yarım Küre’de yer alan bu ülke uzun yıllar Çin esaretinde kaldığı için kendisini tarımda, turizmde ve sanayide geliştirememiştir. Fakat günümüzde artık kendi tarımsal etkinliklerini, endüstriyel tarım ürünlerini ve turizmini geliştirebilme potansiyelini elde etmiş bir ülkedir. Hatta bu güçlü yapılanmasına devam ettiği takdirde bütün yönleriyle tabii kaynakları ve güzellikleriyle halen ileriye yönelik çalışmalar sürdüreceği de merak edilen özellikleri olarak bilinmektedir. Vietnam tam 331.688 km² yüz ölçümüne sahip denizsel iklimin hakim olduğu bir ülkedir. Ülkenin %70’i tarım etkinlikleriyle geçimini sağlamaktadır. Ülkenin kara yolu ağı toplam 15 bin km olup başkent Hanoi dışında Saygon ve diğer bir çok şehirde de hava alanı bulunmaktadır.

Vietnamın doğal kaynakları

Vietnamın doğal kaynakları, Pirinç tarlaları

Tarımsal Etkinlikleri

Tabii kaynakları arasında %70 oranında tarımsal ürünleri ve buna bağlı endüstriyel tarım etkinlikleri gelmektedir. Ülkede belli başlı tarım ürünleri arasında pirinç, kahve, bambu, sedir ağacı, abanoz ağacı temel bitki türleridir. Bunlardan yola çıkılarak ahşap üretim endüstrisinin ham maddesinin %90 oranı Vietnam tarımsal etkinlikleri arasında gelmektedir. İhracat ürünleri arasında kuşkusuz sıcak ve kurak iklim tipinin nemli tropikal yapısıyla birleşmesinden ötürü kahve almıştır. Bunu mısır, çeltik tarımı izlemektedir. Bu yüzden Vietnam’ın doğal kaynakları denilince akla ilk olarak tarımsal kaynaklar gelmektedir.

 

Endüstriyel Etkinlikleri

Vietnam’ın tarımdan sonra gelen diğer tabii kaynaklara yönelik etkinlikleri arasında endüstriyel tarım ve endüstri gelmektedir. Ülkede bol miktarda fosfat, kauçuk, maden kömürü, boksit, demir ve manganez bulunmaktadır. Bu maden rezervleri aynı zamanda ihraç ürünleri arasında gelmektedir. Endüstriyel tarım anlamında da pirinç ve mısır üretiminin geliştirilmesine yönelik çalışmalarıyla da karşımızdaki yerini korumaktadır. Tümüyle ortada duran bu özellikleri onun her anlamda sıra dışı niteliklerini oluşturmaya devam eder. Endüstriyel olarak son zamanlarda otomotiv anlamında da özellikle manganez ve kauçuk madenlerinden yedek parça ürünlerin üretimi yapılmaktadır. Bu alanda son zamanlarda gerçekten ileriye yönelik çalışmalar mevcudiyetini korumaktadır. Bu da onun her anlamda kendisini geliştirmesi anlamına gelen en temel noktaları olarak değerlendirilmektedir.

 

Yeraltı Kaynakları

Vietnam’ın belli başlı yeraltı kaynakları hakkında da bilgi vermek gerekir. Vietnam’da volfram başta olmak üzere tungsten ve çinko önemli yeraltı kaynakları arasında değerlendirilmektedir. Ülkede oldukça zengin rezervi bulunan volfram madeninden demir – çelik ve otomotiv endüstrisinde sıklıkla yararlanılmaktadır. Bunun haricinde Vietnam mermer ve granit ocaklarıyla ünlüdür. Sayılı ülkelerde bulunan beyaz mermer Vietnamda da bulunmaktadır. Bütün bu özelliklerine dayanarak ülkenin her anlamda merak edilen birçok zenginliklerinin var olduğunu kesinlikle belirtmek gerekmektedir. Elbette bu durum da onun her yönüyle kalitesini arttırmaya devam eden en temel unsurlarını oluşturur. Bu da son derece dikkat çeken nitelikleri olarak karşımıza çıkmaya devam etmektedir.

Vietnamın doğal kaynakları

Vietnamın doğal kaynakları

Turistik Zenginlikleri

Son olarak ülkenin turistik zenginliklerine de değinmek gerekmektedir. Kuşkusuz Vietnam ülkesine kültür turizmi için gelen yabancı turistlerin %90 oranında herkesin ilk durak yeri efsanevi Ho Long koyu olmaktadır. Vietnamlıları esaretten kurtaran yere inen ejderhaların halkı koruduğuna inanılan bu göl UNESCO tarafından da dünya kültür mirası listesine alınmıştır. Bu koyun yanında Hanoi yani başkentte Vietnam halkına özgürlüğü adayan Ho Amca olarak da bilinen Ho Minch’in anıtsal abidevi mozolesi turistik zenginlikleri arasında değerlendirilmektedir. Elbette bunlar popüler zenginlikleridir. Bunun yanında butik otel olarak hizmete açılmış işletmeleri tarihi mimarisiyle zarafetin timsali olmaya devam etmektedir. Bütün bu ortada duran özellikleri yönünden düşünülecek olunursa her anlamda turizm cenneti olma yolunda kararlılıkla ilerlemeye devam eden bir alan olduğunu kesinlikle belirtmek gerekir. Siz de bu yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile dolu ülkeyi ziyaret etmek isterseniz, Vietnam vizesi işlemlerinizi firmamız üzerinden kolayca başlatabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir