Vietnam’da Gezilecek 10 Yer

Vietnam’da Gezilecek 10 Yer

28 Temmuz 2018 Vietnam Vize 0

Vietnam’da Gezilecek Yerler

Vietnam, Güneydoğu Asya’nın en göze çarpan, en şahane ülkeleri arasında yer alıyor. Bu güzel ülke, uzun ve dar bir konuma sahip, bu yüzden Çinhindi Yarımadası’nın hepsi birbirinden farklı ve şahane güzelliklerini ağırlıyor, onlara ev sahipliği yapıyor. Ülke öncelikle Kuzey ve Güney olarak iki bölüme ayrıldı fakat daha sonra birleşme kararı alarak Vietnam Sosyalist Cumhuriyet adı altında birleşti. Vietnam için bir diğer ilginç bilgi ise güney ve kuzey iklimi birbirinden tamamen farklı. Güneyde genellikle hakim olan iklim tropikal iken, kuzey bölgesine ise nemli ve sıcak subtropikal iklim hakimdir. Güneyde günlük sıcaklık ortalama 31 dereceye yükselirken, güneyinde ise sıcaklık bütün yıl boyunca çok yüksektir. Sıcaklığın fazlaca hissedildiği aylar ise Mart-Mayı arasıdır, sıcaklık 35 dereceye kadar çıkabilir. Dağlık bölgeleri ise doğal olarak daha serindir, sıcaktan bunalanlara ise geceleri rahat bir nefes aldırır.

Kuzey ise Aralık ayından Mart ayına kadar soğuk olur, başkent Hanoi Ocak ve Şubat ayında ortalam 17 derece sıcaklığa ulaşır. Nemli dönemleri ise Mayı ve Kasım ayları arasıdır, sürekli hafif bir yağmur yağar. Nemli dönemlerin sonunda ise daha yoğun yağışlar başlar. Günlük ortalama sıcaklığın en çok 31° C’ye yükseldiği güneyde, sıcaklık yıl boyunca yüksektir ve en sıcak aylarda (marttan mayısa) 35°C’ye ulaşır. Dağlık bölgeler serin ve geceler daha soğuktur (23°C). Aralık ayından Mart’a soğuk bir mevsimin yaşandığı kuzeyde, Hanoi’nin Ocak ve Şubat sıcaklık ortalaması 17°C’dir. Mayıs- Kasım arası nemli dönemde sürekli, çisintili bir yağış görülür. Yoğun yağışlar nemli dönemin sonlarına doğru yaşanır.

Ho Chi Minh, Hanoi, ve Hue Vieatnam’ın en önemli şehirlerindendir. Gezilecek yerleri çok fazladır. Vietnam vizesi başvurunuzu tamamladıysanız ve mutlaka görülmesi gereken 10 yere göz atmak isterseniz, buyrun;

Vietnam vizesi, Vietnam vize

Hoi An Ancient Town

Burası masallardaki gibi, sevimli ve rengarenk bir kasaba, uğramadan asla geömeyiniz. Şehirde gece olunca, mumlar, gece lambaları ve ışıklandırmalar sayesinde kendinize bambaşka bir yerde hissedeceksiniz. Eğer ki fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, burası size bol bol güzel fotoğraflar çekinmenizde de yardım edecektir.

Trang An Grottoes

Burada, uzun süre ayrılmak istemeyeceğinizin garantisini verebiliriz. Trang An Grottoes’te harika bir heyecanla tekne gezisi yapabilirsiniz, bu sırada yol üzerinde bulunan hepsi birbirinden farklı ve güzel manzalara da göz atabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Üstelik bölgeyi Unesco bölgeyi asla kaçırmamış ve Kültür Mirası’a alanı olarak belirlemiş.

Old Quarter

Eğer değişik mimarilerden, kalabalık, renkli merkezlerden, motorsikletlerden hoşlanıyorsanız Old Quarter tam size göre. Burda Vietnam halkı kendi ürünlerini satmaya çalışıyor, bir sürü tezgah açıyor. Halkla iç içe alışveriş yapmayı unutmayınız.

Muong Hoa Vadisi

Muong Ha Vadisi’nde Vietnam’ın kendisine özgü etnik yaşantısını açık bir şekilde görebilirsiniz. Burada şelaler, nehirler, pirinç tarlaları ve kabile halinde yaşayan halk yer alıyor. El değmemiş doğal güzellikleriyle de göz dolduracaktır, muhakkak uğrayıp fotoğraf çekinmelisiniz.

Halong Bay

Eğer ki yurtdışına çıkmayı düşünüyorsanız ve Vieatnam’a uğradıysanız burayı görmeden gelmemelisniz. Deniz ve içinden çıkan taşların oluşturduğu bu körfezi ziyaret etmelisiniz. Buraya ulaşımı gemi ile sağlayabilirsiniz. Tıpkı bir masal diyarında gibi hissedebilirsiniz. 

Vietnam, Halong bay

Phong Nha Mağaraları

Bu yere teknelerle ulaşabilirsiniz ve bir sürü rengarenk kayalar görebilirsiniz. Günümüze kadar böylesine sağlam getirilen kayalar Vietnam halkı içinde epeyce önemli. 

Savaş Kalıntıları Müzesi

Herkesin en azından adını duyduğu, tarihe damga vurmuş Vietnam Savaşı’nın bütün izlerini bu müzede bulabilirsiniz. 

Vietnam Kadın Müzesi

Bu müzeyi gezdikten sonra dünyanın çoğu yerinde kadınların eskilerde hep aynı sonra mahkum edildiğini rahatça görebilirsiniz. Yerel kıyafetleri merak ediyorsanız ve incelemek isterseniz, bu müzeye muhakkak uğramalısınız.

Chu Chu Tunnels

Burda da savaş döneminden kalma, yer altında olan tünellerin içinden geçeceksiniz. Vietnam’ın savaşta uyguladığı taktikleri izleyebilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Thuan Tinh Adası

Burda yer alan nehirde eğlenceli bir tekne turu yapabilir, birbirinden güzel meyveler yiyebilirsiniz. Gölünü ve pazarını çok seveceksiniz.

Siz de bu ilginç yerleri keşfetmek istiyorsanız ve hala Vietnam vizesi başvurunuzu tamamlamadıysanız online Vietnam Vize başvurunuzu web sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir