Vietnam’da İklim ve Hava Durumu

Vietnam’da İklim ve Hava Durumu

28 Temmuz 2018 Vietnam Vize 0

Vietnam’da İklim ve Hava Durumu

Güneydoğu Asya’nın Çin Hindi yarımadasının doğusunda bulunan Vietnam sınırları, kuzeyinde Çin ile güneyinde Kamboçya’yla kuzeybatıda Laos ile Güneydoğu’da Malezya’yla sınırları çizilmiş 92.7 milyon nufusuna sahip bir ülkedir.

Vietnam’ın Genel Özellikleri

Vietnam sahip olduğu iklimsel ve biyolojik özellikler bakımından biyo çeşitlilik ile dünyada 25 sırada gelmektedir. Ve Vietnam yeryüzünde yaşayan türlerin yüzde 16’sına ev sahipliği yapmaktadır. Sosyalist cumhuriyet ile yönetilen Vietnam 5 idari bölgeye ve 58 ile ayrılmaktadır. Vietnam’ın  resmi dili  Vietnamca’dır. Zamanında Fransız sömürgesi olan ülkede Fransızca ikinci dil olarak görülmektedir. Ülke nüfusunun yüzde 45’i yerel inançlara bağlıdır. Bununla birlikte  %16’sı Budizmi ve % 8.2’si Hristiyanlığı benimsemiştir. Halkın  % 29.6’sı ise inançsızdır.

Vietnam’da iklim, Vietnam vize

240 km’lik bir kıyı hattına sahip olan Vietnam uzun ve dar bir ülke olup,  S şeklinde Çin sınırından Siyam Körfezi’ne kadar uzanır. Ülkenin sadece % 25’i verimli delta ve ovalardan meydana gelmiştir. Kalan alanlar kıraç dağları ve kısmen ekilebilir yüksek yaylaları ile bilinir. Ülkenin en geniş yeri olan kuzey kesimiyle, dağlık kısımlarla Kızıl Nehir Vadisi büyük ölçüde birbirine zıttır. Kızıl Nehir Çin’den doğarak, güneydoğu istikametinde akar ve Tonkin Körfezi’ne dökülür. Vietnam’ın dar merkezi kısmı kıyıda ancak birkaç tane verimli toprak parçasına sahiptir. Merkezi kısmın uzunluğunun 800 km’den fazlası, kolları doğu istikametinde okyanusa uzanan Annam Sıradağları ile kaplıdır. Vietnam, güneyde Mekong Nehri tarafından meydana getirilen ve bunun getirdiği topraklarla sürekli olarak zenginleşen büyük bir ova halindedir.

Vietnam’da Hava Durumu

Vietnam’da tropikal bir iklim hüküm sürer. Yazın kuzeydeki sıcaklıklar güneydekinden pek farklı değildir. Bu mevsimde sıcaklıklar Hanoi ve Saygon’da 27°C ila 38°C arasında değişir. Fakat kışın sıcaklıklar kuzeyde daha düşüktür. Güney ise bütün yıl boyunca sıcaktır. Vietnam’da yağışlar sadece bölgeye göre değişmez, aynı zamanda seneden seneye değişir. Yıllık yağış ortalaması Saygon ve Hanoi’de 1830 mm’dir. Fakat Vietnam’ın sık sık karşılaştığı kuraklık ve su taşkınlarına bağlı olarak, yağış miktarı yılda 1220 mm ve 2240 mm arasında değişir. Ülkenn iklim koşulları nedeniyle Vietnam bambu, Japon sediri, meşe, rodendron (açalyaya benzer bir bitki), mahun ağacı, abanoz ağacı ve tik ağacı gibi ağaçları ihtiva eden ormanlara sahiptir. Fakat bu ormanlar henüz kafi derecede işletilmemektedir. Ülkedeki başlıca vahşi hayvanlar kaplan, panter, ayı, yabani domuz ve maymundur.

Ülke iklimsel bakımından tarıma elverişli topraklara sahiptir. Vietnam esas itibariyle bir tarım ülkesi olup, çalışan nüfusun % 70’i tarımla uğraşmaktadır. Ülkenin ana ürünleri pirinç, kauçuk ve maden kömürüdür. Güneyde pirinç ve kauçuk, kuzeyde ise maden kömürü başlıca ihraç mallarıdır. Önem bakımından ikinci derecede olan bitkileri geliştirmek için büyük gayret sarf edilmektedir. Bunlar mısır, çay, kahve, tarçın, biber, şekerkamışı, büyük hindistancevizi, tütün, ham ipek ve pamuktur.

Gıda, tekstil, maden, kimyevi gübre, cam ve lastik sanayileri Vietnam’ın başlıca gelişmiş sanayileridir. Sömürge rejiminin zamanında şiddetle sınırladığı sanayi üretimi daha ziyade iç tüketime yöneliktir. BDT ve Japonya Vietnam’ın en çok ticaret yaptığı ülkelerdir.

Vietnam karayollarının uzunluğu 15.000 km’nin üzerindedir. Demiryolu ağı ise 1900 km civarındadır. Ülkenin belli başlı havaalanları Saygon, Hanoi ve Hayfong’dadır. 

Vietnam’da iklim, Vietnam vize

Vietnam’da Görülecek Yerler

Vietnam iklim ve hava durumu şartlarına göre eğer Vietnam’a seyahat planınızı tamamlayıp, Vietnam vize başvurunuzu yaptıysanız seyahatiniz için hemen hemen herşey tamamlanmış demektir. sonra Vietnamı mutlaka görülmesi gereken 5 yer olarak inceleyecek olursak ilk sırada Hoan Kiem Gölü, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bulunuyor. Birbirinden ilginç efsane ve hikayelere konu olan bu göl, Vietnamlılar için neredeyse kutsal kabul ediliyor.

İkinci sırada Kuzey Vietnam’da bulunan Fansipan Dağı’na Hanoi’den bir trene binerek ve sonrasında dağ yollarına muhteşem minibüs yolculuğu yaparak ulaşabilirsiniz. Vietnam’ın en yüksek noktası (3.143 metre) olan Fansipan Dağı’nı görmek için emin olun bu yolculuğa değer.

Üçüncü sırada Hanoi’den yaklaşık dört saat uzaklıkta bulunan Halong Bay, Vietnam’a giden bir seyahatseverin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Vietnam kültüründe ejderhaların Vietnamlıları savaşlardan koruduklarına inanılıyor

Dördüncü sırada Vietnam’ın MUI Ne bölgesinde bulunan kızıl kum tepeleri görülmeye değer yerler arasında yer alıyor. Sahip olduğu dingin atmosferi ile ve ilginç jeolojik yapısıyla birçok turist için cazibe merkezi.

Son olarak da yeni ismi Ho Chi Minh olan Saiogon, kalabalık nüfusuyla Vietnam’ın en büyük şehirlerinden biri. Kalabalık olması nedeniyle şehirde motosiklet kullanımı oldukça yaygın. Şehirde kayıtlı motosiklet sayısı 5 milyonu buluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir