Vietnam’da Konuşulan Diller

Vietnam’da Konuşulan Diller

28 Temmuz 2018 Vietnam Vize 0

Vietnam’da Konuşulan Diller

Güneydoğu Asya’da bulunan Çinhindi Yarımadası’nın doğu kısmını oluşturan Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, doğal güzellikleriyle göz kamaştırmasında rağmen kültürel karmaşıklıklar içinde gelişerek bugünlere ulaşmış bir ülke. Etnik kabilelerinden ödün vermeyen ama modern şehirlerin gelişmesine de engel olmayan bu dinamik ülkede büyüyen ve hala kullanılan pek çok dil var. Eğer Vietnam vize başvurunuzu tamamladıysanız ve Vietnam’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız ve bu dillerden herhangi birini konuşabiliyorsanız seyahatiniz daha kolay geçecektir.

Resmi Dili Vietnamca

Pek çok kültüre ev sahipliği yapan Vietnam, ulusal dil olarak Vietnamca’yı kabul ediyor. Çünkü ülkenin büyük bir çoğunluğu bu dili konuşuyor. Üstelik deniz aşırı ülkelerde varlığını sürdüren pek çok kişinin de bu dili konuştuğu biliniyor. Latin alfabesinin sistemini kullansa da vurgu ve tonlanmalarda belirgin farklılıklar gözleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu dili konuşanların çoğunluğu, Vietnamca’yı ülkede en çok konuşulan üçüncü dil olma mertebesine yükseltmeyi başarmış.

Fransızca

Bir dönem Fransız Sömürge İmparatorluğu’nun Uzak Doğu ayağındaki sömürge devletlerden biri olan Vietnam’da Fransızca dili hala konuşuluyor. Fransız Çinhindi’nin başkentliğini şehirlerinden Saigon ve Hanoi’nin de üstlenmesi buradaki Fransız etkisini hayli artırmış oldu. Bağımsızlığı elde ettikten sonra Fransız etkisinden kurtulamayan Vietnam’da konuşulan Fransızca dili, azınlık dili olduğu kadar ticaret dili olarak da kullanılıyor.

Vietnam, Vietnamda konuşulan diller

İngilizce De Oldukça Yaygın

Son yıllarda bu topraklarda yaygınlaşmaya başlayan dillerden biri olan İngilizcenin de Fransızca kadar konuşulmaya başlandığı görülüyor. Dış dünya ülkeleriyle etkileşim arttıkça ülkede konuşulan dillerin yaygınlığıyla ilgili bir oran değişikliği söz konusu olabiliyor. Ticaret dili olarak da kullanılan İngilizce, evrensel dil olarak da kabul edildiği için son günlerin en çok tercih edilen dillerinden biri.

Khmerce

Kamboçya’nın resmi dili olan Kmerce, Güneydoğu Asya’da hüküm süren Khmer İmparatorluğu sınırına dahil olan Vietnam için de hala güncel dillerden biri. 13. yüzyıl içinde güç kaybetmeye bağlayan Khmer İmparatorluğu’ndan devletler yavaş yavaş sıyrılmaya başlasa da etkisi sürmeye devam etmiş. Üstelik Kamboçya’da da Vietnamca konuşulan dillerin arasında yer alıyor. Dört lehçesi bulunan bu dil, Vietnam’da konuşulan dillerden biri.

Vietnam

Rusça Esintisi

Soğuk Savaş süresince ilişki kurduğu Sovyetlerin esintisinden nasibini almış olan Vietnam’da ülkede Rusça konuşanların sayısı oldukça fazla. İlk sıralarda yer almasa da oldukça popüler olan bu dil, Slav dilleri arasında yer alıyor. Vurgunun büyük bir önem kazandığı bu dilde Kiril alfabesi kullanılıyor. Politik açıdan önemli bir mertebeye yükselen Rusya’nın ana dilinin etkisi bir süre daha Vietnam topraklarında konuşulacak gibi.

Almanca

Çoğunluğu Vietnamca, Fransızca, İngilizce, Kmerce ve Rusça dillerinden birini konuşuyor olsa da Vietnam’da daha az miktarda rastlanan diller de mevcut. Bu dillerden biri olan Almanca, Hint-Avrupa dil ailesine mensup Cermen dillerinden biri. Almanya’nın yanı sıra bilhassa İsviçre ve Avusturya’da yaygın bir şekilde kullanılan Almanca, Avrupa Birliği’nin resmi olarak kabul ettiği dillerden de biridir.

Çekçe

Vietnam’da az da olsa izine rastlanabilecek dillerden biri de Çekçe. Hint-Avrupa dil ailesinden olan Slav dillerine bağlı Çekçe, oldukça karmaşık olmasının yanı sıra hızlı ve akıcı bir seyirde konuşuluyor. Öğrenilmesi zor olduğu düşünülen Çekçe’yi konuşan bir grup da Vietnam’da yaşıyor.

Lehçe

Slav dillerinden olan ve Polonya’da ana dil olarak kabul edilen Lehçe’yi Vietnam’da konuşan az miktarda insan mevcut. Latin alfabesini yazı sisteminde kabul eden Lehçe, öğrenilmesi oldukça zor olan dillerden biri. Dişil, eril ve nötr gibi ayrımları bulunan kelimelere sahip bu dilin telaffuzu da oldukça zorlayıcı. Lehçe’nin kurallarına uygun şekilde çok az kişinin konuşabildiği hesaba katıldığında bu zorluğu anlamak mümkün. Üstelik buna ana dili Lehçe olan Polonyalılar da dahil.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir