Ho Chi Minh Kimdir

Ho Chi Minh Kimdir

5 Ağustos 2018 Vietnam Rehberi 0
Ho Chi Minh Kimdir 1

Tabiri caiz ise Amerika’ya kök söktüren Ho Chi Minh, tam 30 yıl boyunca Vietnam’a, halkına önderlik etmiş ilk olarak Fransızlara daha sonra Amerikalılara karşı mücadele etmiştir. Tam 15 yıl kadar Vietnam devlet başkanı olarak görev yapmış ardından hayatını kaybetmiştir. Kabri başkent Ha Noi’de bulunmaktadır. Tüm bu yaptıklarından sonra aklınıza Ho Chi Minh kimdir sorusu gelebilir.

Mustafa Kemal Atatürk ile aynı doğum gününe sahip olan Ho Chi Minh, 19 Mayıs 1890 yılında Vietnam’da doğan ve sarayda Fransızlar için çalışan babanın oğludur. İlk başkaldırısını da o zaman yapmış onların sarayında onları eleştirmiş ve saraydan kovulmuştur. Onun için küçük yaşta unutulmayacak bir ders olan bu olay geleceğini şekillendirmiştir.

Ho Chi Minh Hakkında 10 ilginç bilgi

  • Politika ile ilk tanışması 1919 – 1923 yılları arasında Fransa’da çalışırken sosyalist arkadaşlarıyla vakit geçirmesiyle başladı. Ardından 1923 yılında Moscowa’ya giderek Lenin öğretisini aldı.
Ho Chi Minh Kimdir

Propaganda posteri

  • Daha sonra 1924 yılında Güney Çin topraklarına geçti. Oradaki genç Vietnamlıları eğitti ve bir araya getirdi.

Ho Chi Minh Kimdir

  • 1930 yılında bir araya getirdiği mülteci Vietnamlılar ile Hindçin Komünist Parti’sini kurdu.
Ho Chi Minh Kimdir

Öğrenciler ile birlikte

  • İkinci dünya savaşı başladıktan sonra Japonlar Vietnam’ı işgal etti ve Japonlara karşı savaşmak için ülkesine döndü.
Ho Chi Minh Kimdir

Halk ile konuşurken

  • 10.000 kişiyi bulan askerleri ile bağımsızlık savaşını başlattı ve bu harekâta Siyah Giyen Adamlar adını verdi.

  • Savaştan sonra Japonlar yenilince Vietnam’da bağımsızlığını ilan etti.

Öğrenciler ile şarkı söylerken

  • Bağımsızlığı ilan etti ancak Fransızlar ülkeden çekilmedi ve bu savaş Fransızlara karşı devam etti. 1946 yılından başlayarak 1956 yılına kadar süren savaş sonucunda Fransızlar barış yapmak istedi.

  • Fransızları da bozguna uğrattı ancak bu sefer İç savaş başladı ve Kuzeyin devlet başkanı olan Ho Chi Minh tüm Vietnam’ı Komünist çatı altında birleştirmeye niyetliydi.

Propaganda posteri

  • Amerika’nın desteğini alan Güney Vietnam bir süre direndi ancak Vietnam’ın sık ormanları Amerikan askerleri için mezarlığa dönüşmeye başladı.

  • 1969 yılında hayatını kaybettikten sonra bile mücadele tarzı sürdürüldü ve 1975’te güney Vietnam’ın başkenti (şuanda Vietnam’ın en büyük şehri) Saygon şehrine onun adı verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir