Vietnam Hakkında İlginç Bilgiler

Vietnam Hakkında İlginç Bilgiler

17 Temmuz 2018 Vietnam Vize 0

Vietnam Hakkında İlginç Bilgiler

Vietnam kendine özgü kültürü ve tüm dünyayı etkileyen tarihiyle son yıllarda ilgi çekiyor. Uzak doğu ülkelerinin farklı dokusu seyahat planlayanları etkiliyor. Bilindik ülkelerin kültürleri artık merak uyandırmıyor, bunun yerine kendine has özellikleri olan ve gidildiğinde ilginç deneyimler yaşatan bölgeler tercih ediliyor.

Vietnam’a gittiğinizde dikkatinizi çekecek ilk şey geleneksel şapkalar olabilir. Vietnam’ın geleneksel kıyafetlerinden üçgen hasır şapkalar seyahat için gidenlerin büyük ilgisini çekiyor. Vietnamlılar bu şapkaları güneşli havalarda gölge oluşturması veya içinden su içmek için kullanıyor. Diğer bir ilgi çekici kıyafet de Ao Dai dedikleri kendilerine has elbiseleri oluyor.

Sanılanın aksine Vietnam %94 gibi çok yüksek bir okur-yazar oranına sahip. Bunun yanında işsizlik sıkıntısı da büyük oranda yaşanmıyor. Aynı şekilde ülkede farklı geleneklere sahip çok çeşitli topluluklar bulunuyor. Farklı dinlere sahip küçük yörelere de sıkça rastlanıyor. Burada hepsi rahatça ve hoş görü içinde yaşayabiliyor. Vietnamlıların en ilginç inanışlarından biri de soylarının su altı krallığı ve dağ perilerinden geldiğine inanmaları. Başka bir efsaneye göre ise ölümsüz Çin prensesi ve ejderha efendisi avcısının aşkından doğanların Vietnamlıların soyunu oluşturduğu yönünde.

Vietnam hakkında ilginç bilgilerden biri de ülkedeki insanların %40’ı aynı soyada sahip. Ngyugen soyadının bu kadar yaygın olmasının sebebi uzun yıllar boyunca ülkeyi yöneten aile hanedanının zorlamaları. Son aile hanedanı ülkedeki insanların soyadlarını değiştirmeleri için çeşitli politikalar uygulamış.

Ülkede bize çok ilginç gelen trafik görüntüleri oluşabiliyor. Bunun sebebi de ulaşımın genellikle motosikletle sağlanması. Otomobil sayısından yirmi kat fazla motosiklet bulunuyor. Bu da yaklaşık 30 milyon motosiklet demek.

Kahve son yıllarda neredeyse bir yaşam tarzı haline geldi. Her gün tüketmekle kalmayıp üzerine araştırmalar yapıyor ve çeşitlerini öğreniyoruz. Az bilinen bir durum olsa da Vietnam dünyanın kahve ihtiyacının %30’unu karşılıyor. Gittiğinizde kahveyi kendi memleketinden tadabilirsiniz. Aynı şekilde kaju ve karabiber sevenlerdenseniz bu konuda dünyanın en büyük üreticisi de Vietnam.

Vietnam’ a gittiğinizde geleneksel bazı etkinleri size çok ilginç gelebilir. Mesela kültürlerinde değerli bir yeri olan kukla gösterileri görenleri oldukça etkiler. Çünkü kuklalar suyun üzerinde yüzdürülerek gösteri görsel bir şölene dönüştürülür. Bu gösteri, kendi mimari ve kültürel dokuları içinde daha da etkileyici bir hal alır. Tarihi 11. Yüzyıla dayandırılabilen çok eski bir gelenektir. Ayrıca Vietnam’ın restoranlarında çoğu zaman soğuk çay servisi ücretsiz yapılır ve genelde oldukça serinletici bir etki bırakır.

Vietnam’a gitmişken bir iki kelime onların dillerinden öğrenmeye heves ederseniz, bu biraz zorlayıcı olabilir. Çünkü kendi dillerinde bir kelimeyi farklı vurgularla söylediğinizde farklı anlamlara gelmiş olur. Bu yüzden öğrenmesi en zor dillerden biridir.

Türkiye’den gidip Vietnam’ı ziyaret edenlerin en çok şaşırdıkları konu da Vietnam’ın yemek ve içecek kültürü. Bizim hiç alışık olmadığımız bir tarzları var fakat denenmeye değer. Özellikle pirinç kullanarak yaptıkları şarapları içinde akrep ve yılan da bulunduruyor. Şişelerin içinde bunları net olarak görebiliyorsunuz. Bu içkilerin şifa dağıttığına dair de yaygın bir inanış mevcut.

Farklı kültürler, muhteşem bir doğa, çok köklü bir tarih keşfetmek istiyorsanız Vietnam sizin için çok cazip bir seçenek. Her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize konusunda büyük engellerle karşılaşsa da biz bunu büyük oranda çözüyoruz. Vietnam vizesi almak isteyenlere kolay, neredeyse evraksız ve ekonomik çözümler geliştiriyoruz. Üstelik Vietnama vize başvurunuzu online olarak yapabiliyorsunuz. Hangi şehirde veya ülkede  olursanız olun vize işlemlerinizi yer değiştirmenize gerek kalmadan gerçekleştiriyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir