Vietnam Savaşı Genel Bakış ve Hakkında Bilinmeyenler

Vietnam Savaşı Genel Bakış ve Hakkında Bilinmeyenler

15 Temmuz 2018 Vietnam Vize 0

Vietnam Savaşı

Vietnam Savaşı dünya tarihinde çok önemli yeri olan olaylardan biridir. Daha uzun bir geçmişi olsa da 1 Kasım 1955 tarihinde başladığı söylenebilir. Bitiş tarihi olarak 15 Mayıs 1975 gösterilir. Fakat etkileri uzun yıllar devam etmiştir. Savaş Güney Vietnam, Birleşik Devletler, Güney Kore, Tayland, Avustralya, Yeni Zelanda, Kamboçya Cumhuriyeti, Laos Krallığı ve Filipinler’e karşı Kuzey Vietnam, Çin, Kuzey Kore, Kızıl Kmerler, Viet Cong arasında çıksa da iki grubun da destekçisi birçok farklı ülke bulunur.

Başlangıca bakıldığında, Vietnam’ın 1954’te Fransa’yı ülkeden çıkardığı görülür. Bu olaydan sonra da dış güçlerin Vietnam ve çevresine hâkim olma çabası son bulmaz. Çekişmeler sonucunda Vietnam ikiye bölünür ve ortaya Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki devlet çıkar. Kuzey Vietnam SSCB’ye yakın dururken, Güney Vietnam ABD yanlısı bir tutum sergiler ve anti-komünist bir tutum alır. Bölünme gerçekleştikten sonra Kuzey Vietnam, Güney Vietnam’daki ABD etkisinden kurtulmak için mücadelesine devam eder. ABD de bölgedeki hakimiyetini güçlendirmeye yönelik çalışmalarını sürdürür. 1964 yılına gelindiğinde ABD güçleri Kuzey Vietnam’ı bombalamaya başlar. Yüz binlerce askerini anti-komünist amaçlarla bölgeye gönderir. Böylece çok büyük kayıpların yaşanacağı bir sürece girilmiş olur.  ABD’nin saldırılarına cevaben Kuzey Vietnam Güney’e doğru ilerlemeye başlar. Savaş devam ettikçe ABD’nin bölgeye gönderdiği savaş gücü altı yüz bine ulaşır.

Çetin bir mücadelenin sonunda Kuzey Vietnam ABD’yi mağlup eder. Böylece Kuzey ve Güney Vietnam birleşerek Vietnam Sosyalist Cumhuriyet’i kurulur. ABD bölgeden çekilir.

Tarihin en kanlı olaylarının yaşandığı Vietnam Savaş’ında ABD’nin kullandığı bombaların yedi milyon tonu bulduğu söylenir. Bölgede yirmi milyon kadar krater izi bulunur.

Olayların uzun süre televizyonlardan yayınlanması dünyanın genelinde savaş karşıtı protestolara ve ABD karşıtlığının tırmanmasına neden oldu. Karşılıklı uygulana insanlık dışı kıyımların yaşandığı savaşta, özellikle Napalm Bombaları hala konuşuluyor. Görselleri sık sık gündeme geliyor. Savaş sonrasında, oluşan kamuoyu sayesinde bu bombaların kullanımı yasaklandı. Diğer yandan savaş sırasında sayısız biyolojik silah ve ikinci dünya savaşındakinden bile fazla bomba kullanıldı. ABD savaş boyuca bölgeye yedi milyon ton bomba attı. Bu sayı ikinci dünya savaşında kullanılanların neredeyse üç katına tekamül ediyor. Özellikle bıraktığı etkiler neredeyse 100 yıl süren “turuncu etken” isimli kimyasal silahlar atıldı. Bunların yetmiş iki milyon litre kadar kullanıldığı düşünülüyor.

Vietnam Savaşı’nda başlangıçtan itibaren tüm taraflar çok büyük kayıplar verdi. Tahmini incelemeler olaylar sırasında dört milyon sivilin, iki yüz elli bin Vietnam, bir milyon Vietkong, elli üç bin ABD askerinin hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Günümüzde savaşın izlerini büyük oranda silmiş olan Vietnam, doğal ve kültürel güzellikleriyle huzur dolu bir ortama sahip. Geçmişteki iç savaşın toplum içinde herhangi bir ayrışmaya yol açmadığı görülüyor. Doğal ve kültürel güzelliklerini çok iyi koruyan Vietnam’a yapılan herhangi bir seyahat zevkli olmasının yanında öğretici. Özellikle Savaş Kalıntıları Müze’si, Vietnam Savaşı yıllarında yaşananları gözler önüne seriyor.

Türkiye’den Vietnam’a gitmek isteyenler için vize almak güç olabiliyor. Özellikle vizesiz seyahat hakkı tanınmayan pasaport türlerinde vize alma süreci hem zaman hem de bütçe kaybettiriyor. Türkiye’de sadece Ankara’da yapılabilen işlemler, onlarca evrak ve uğraş gerektiriyor. Çoğu zaman da vize çıkmıyor. Bu problemlerle uğraşmadan dilediğiniz şehirden online Vietnam vizesi almanız mümkün. Onlarca evrak hazırlamaya gerek kalmadan sadece pasaport ve uçak bileti rezervasyonuyla Vietnam vizenizin çıkmasını sağlıyoruz. Üstelik o an için yurt dışında olmanız da herhangi bir sorun oluşturmuyor. Evraksız, kolay ve ekonomik yoldan vizenizi hazırlamamızı isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Siz de Vietnama Vize başvurusu yapmak için hemen iletişime geçin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir