Vietnam’ın Eşsiz Sokak Lezzetleri

Vietnam’ın Eşsiz Sokak Lezzetleri

19 Temmuz 2018 Vietnam Vize 0
Vietnam Sokak Lezzetleri 2

Vietnam’da Sokak Lezzetleri

Vietnam sokak lezzetleri açısından oldukça zengin ve orijinal bir yer. Yeni şeyler denemeyi sevenler için çok çeşitli alternatifler bulunuyor. Doğası ve kültürü Türkiye’den çok farklı olduğu için yemekleri fazlasıyla ilginç gelebilir. Fakat Vietnam’da sokak lezzetleri o kadar çeşitli ki damak tadınıza uygun bir atıştırmalık bulmak zor olmaz.

Vietnam’a gittiğinizde belki de en sık karşılaşacağınız atıştırmalık Vietnam usülü sandviç bahn mi olur. Kendi dillerinde bahn ekmek demek. Fakat bahn mi çeşitleri olan küçük bir sandviç. İsteğe göre tavuklu, etli, sardalyeli, pateli ya da domuz etli yapılabiliyor.

Ülke çok uzun savaş ve kıtlık dönemleri atlattığı için yemeklerinde bizim kültürümüzde tüketilmeyen hayvanları görmek mümkün. Kurbağa, salyangoz, porsuk gibi hayvanlarla yemek yapılması onlar için oldukça normal.

Dünyanın belki de en ilginç mutfak kültürüne sahip Vietnam’da adım başı şaşılacak bir lezzetle karşılaşmak mümkün. Yumurtalı kahve ca phe trung da bunlardan biri. 1946’da ilk kez denenen bu içeceğin güzel bir keşif hikayesi de var. İkinci Dünya Savaşı yıllarından sonra Vietnam’da temel gıdaları bulmak zorlaşıyor. Kahvenin yaygın olarak tüketildiği ülkede süt bulmak zorlaştığı için kahvenin tadını yumuşatacak bir şeye ihtiyaç duyuluyor. Hanoi şehrinde çalışan bir otel garsonu yumurtanın beyazını bal veya az miktar süt ile karıştırıp kahvenin tadını hafiflemeyi deniyor. O dönem için bir mecburiyet sonucu tüketilse de zamanla yaygınlaşıyor ve çok seviliyor. Kahve içmeyi seviyor ve türlerini denemekten hoşlanıyorsanız yumurtalı kahve beklediğinizden lezzetli bir keşif olabilir.

Bir kahve cenneti olan Vietnam’da kahvenin birçok çeşidi mevcut. “ Ca phe da “ isimli kahve de Vietnam’a özgü buzlu kahve. Soğuk kahveleri Vietnamlılar çok sık tüketiyor. Çünkü iklimleri oldukça sıcak. Sütlü veya sade şeklinde iki çeşit yapılıyor. Buz, kahve ve tatlandırılıp yoğunlaştırılmış süt kullanılarak hazırlanıyor. Vietnam’da üretilen kahvelerden yapıldıkları için tatları farklı ve eşsiz oluyor. Üstelik fiyatları da uygun.

Ca Phe Da, Buzlu kahve

Vietnam mutfağının en başat yemeği ise “bun ga” isimli çorba. Sağlık deposu olan bu çorba bizim alışık olduğumuz çorbalara bir nebze benziyor. Yalnızca Hanoi kentinde çok yaygın bulunuyor. Tavuk suyu, pirinç eriştesi, kızarmış hamur ile sunuluyor. Bu çorba, yabancılık çekmeden yiyebileceğiniz tatların arasında yer alıyor. Diğer bir popüler çorba da bir pho adındaki kahvaltılık çorba. Vietnam’da da sabahları çorba içmek seviliyor. Et suyu, pirinç eriştesi, ciğer ve çeşitli baharatlarla hazırlanıyor.

Bun Hai San, Deniz ürünleri ile noodle çorbası

Krep sevenler için Vietnam’a özgü krepleri denemek eğlenceli olabilir. Banh xue adıyla anılan bu krep benzeri yemek Fransa’nın bölgede etkin olduğu dönemde ortaya çıkmış. Kelime anlamı ise ‘cıslayan ekmek’. İçinde pirinç unu, su, safran, soya filizleri ve karides parçaları bulunuyor. Krep gibi pişirildikten sonra yanında çeşitli yeşilliklerle servis ediliyor.

Vietnam’da sokak lezzetleri ülkenin vazgeçilmezleri olan pirinç, kahve ve deniz ürünleri ekseninde çeşitleniyor. Gezerken atıştırılabilecek, köşe başlarında bulunabilecek birçok yemeğe sahipler. Farklı ve güzel lezzetler tatmak ve eğlenceli vakit geçirmek için Vietnam seyahatlerini düşünebilirsiniz. Kendine özgü kültürleri, mimarisi ve genellikle kendi ürettikleri besinlerin üzerine kurulu mutfak kültürleri görülmeye değer.

Vietnam seyahati düşünenler için en kolay, hızlı ve ekonomik vize hizmeti sunuyoruz. Vietnam vizesi almaya çalışırken ortaya çıkan tüm problemlere çözüm üretiyor ve kesin sonuç alıyoruz. Üstelik tüm işlemleri online olarak gerçekleştirmeniz mümkün oluyor. Bu sayede o an hangi şehirde veya ülkede olduğunuz önem taşımıyor, nerede olursanız olun vize işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir