Vietnam’da Yaşam

Vietnam’da Yaşam

19 Temmuz 2018 Vietnam Vize 0

Vietnam’da Yaşam

Uzak doğu kültürlerinin içinde Vietnam, değişik iklim koşulları ve köklü tarihi ile farklı bir yerde duruyor. Hanoi dışında Saigon, Hoi An, Hai Phong, Can Tho gibi önemli ve görülmeye değer şehirleri bulunuyor.  Hanoi’de genellikle sokaklar dar ve evler küçüktür. Ülkedeki her şehrin mimari yapısı görülmeye değer güzellikte diyebiliriz. Ülkede kendi dilleri olan Vietnamca’nın yanında sömürge zamanlarının etkisiyle Fransızca, günümüzde turizmin gelişmesiyle de İngilizce konuşuluyor. Bunların yanında küçük topluluklar halinde etnik dillerin de konuşulduğu görülüyor.

Vietnam seyahati düşünenler için ulaşımın fazlasıyla ucuz olduğu söylenebilir. Türkiye’den ülkeye hava yolu ile gidiliyor. Ülke içinde tren yolu pek yaygın değil, uzak bölgelere ulaşım toplu taşıma ile sağlanıyor. Fakat şehir içlerinde genellikle motosiklet kullanılıyor. Trafikte otomobilden çok motosiklet göze çarpıyor.

Tropikal iklimin hakim olduğu bölgede yılın bir dönemi muson yağmurları etkisini gösterir. Bir bölümünde de sıcaklıklar 40 dereceyi bulur. Bu zor hava şartlarıyla karşılaşmamak için Ekim-Aralık veya Mart-Nisan aylarında seyahat etmek daha avantajlı görünüyor.

Vietnamda yaşam, Vietnamlı ve turist

Vietnam’da özel gün kutlamaları ve festivaller önemli bir yer tutuyor. Kutlamalar ay takvimine göre hesaplanıyor. Bai Dinh Pagoda Festivali bahar aylarında gerçekleştiriliyor. Ocak ayının altıncı günü başlıyor ve bir süre devam ediyor. Oldukça farklı bir eğlence olan festival Hoa Lu üzerinden başlayan haccı kutluyor. Bir diğer kutlama da Huang Pagoda Festivali. Bu kutlamalar çeşitli bölgelerde aynı anda yapılıyor ve dünyadaki en büyük Budizm festivali olma özelliği taşıyor. Diğer yandan burada saymadığımız birçok festival yılın belli zamanlarında gerçekleşiyor. Vietnam’ın özgün kültürü hakkında bilgi veriyor. Festivallerin dışında günlük hayatın bir parçası olan dans ve kukla gösterileri hem yerli halk hem de turistler için güzel bir eğlence kaynağı oluyor.

Vietnam’da yaşam oldukça renkli ve hareketlidir. İnsanları genellikle Konfüçyüs öğretisini benimser. Toplumsal yaşamda aile kavramı büyük önem taşır. Kendi gelenek ve yaşayışlarının getirdiği bazı kuralları bulunur. Örneğin biriyle konuşurken onun başına veya omzuna dokunmak hoş karşılanmaz. Aynı şekilde ellerini beline koymak da ayıp karşılanır. Vietnamlı birine uzatılan herhangi bir şey iki el ile uzatılır, bu saygıyla ilgili bir davranıştır.

Vietnam’da gece hayatı da oldukça renkli etkinliklere sahne olur. Fakat özellikle Saygon şehrinde gece kap kaç gibi olaylar daha sık yaşanabilir. Bunun dışında neredeyse her şey çok uygun fiyatlı olduğu için rahatça alışveriş yapılabilir. Vietnam’da üretilen kahveler, orada yenişen yemekler çoğu zaman bütçeyi yormaz. Aynı şekilde giysi alışverişi ve ulaşım da oldukça ucuza gelir. Vietnam’a gitmeyi düşünenler ucuza alabilecekleri şeyleri planlayıp ona göre bir bütçe ayırabilirler.

Vietnamda yaşam, Vietnam sokakları

Yemek kültürü ne kadar farklı olsa da genellikle ilk deneyenlerin beğenisini kazanır. İklimi oldukça farklı olduğu için orada daha önce hiç duymadığınız meyvelerle karşılaşabilirsiniz. Vietnam mutfaklarında ise deniz mahsulleri en önemli yeri tutar. İlk defa gördüğünüz deniz mahsulleri ile yapılmış çok lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Yemek kültürü çok gelişmiş olan Vietnam’ın her köşe başında atıştıracak bir şeyler bulabilirsiniz.

Vietnam insanı, güler yüzlü ve neşeli bir görüntü sergiliyor. Turistler kötü davranışlara maruz kalmaz bu yüzden rahat ve eğlenceli vakit geçirirler.

Vietnam’da yaşam farklı, hareketli ve eğlenceli… Yeni bir coğrafya, çok farklı ve güzel bir kültür, doğal zenginlikler, uzak doğu mimarisi ziyaret edenleri mest ediyor. Vietnam’ı ziyaret etmek, yeni kültürler keşfetmek istiyorsanız tüm vize işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hızlı, evraksız ve online olarak vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. Vietnama vize almanın en kolay adresiyiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir