Vietnam’a Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Vietnam’a Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

25 Temmuz 2018 Vietnam Vize 0

Vietnam’a Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Vietnam seyahatinizi kolaylaştırmak ve daha keyifli vakit geçirmenize yardım etmek için Vietnam’a giderken yanınıza almanız gerekenleri sizin için listeledik:

  1. Evraklar

Vietnam vizesi içeren pasaportunuz, otel rezervasyonu ve adresine dair bilgi içeren kağıtların çıktısı ve ulaşım belgeleri (biletler) sadece Vietnam değil, herhangi bir yurt dışı seyahati sırasında yanınızda taşımanız gerekenleri oluşturmaktadır. Öğrenciyseniz uluslararası geçerli öğrenci kartlarından temin ederek müze ve ulaşımda ücretsiz veya indirimli geçişler sağlayabilirsiniz.

Vietnam, Vietnam denizi

  1. Şal, uzun kıyafetler, şemsiye

Vietnam tapınaklarıyla ünlü bir bölge. Bu nedenle tapınak ziyaretlerinizde kullanmak üzere omuzlarınızı ve dizlerinizi örtecek bir şal veya uzun giysiler götürebilirsiniz. Şallar aynı zamanda havanın serin olduğu vakitlerde ve terlediğinizde de imdadınıza yetişecektir. Ayrıca, yanınıza alacağınız şemsiye ve yağmurluk muson yağmurlarının hâkim olduğu ülkede yardımcınız olabilir.

  1. Spor ayakkabı

Mevsim yaz veya kış olsun, giydiğinizde kendinizi rahat hissettiğiniz, uzun yürüyüşler sonrasında bile daha az yorulup daha çok yer keşfedebilmenize olanak veren bir spor ayakkabıyı mutlaka seyahat çantanızda bulundurmalısınız.

  1. Priz Dönüştürücüler

Akıllı telefon ve tabletler seyahat ettiğimiz yerlerde anı ölümsüzleştirecek fotoğraflar çektiğimiz, Türkiye’deki sevdiklerimizle haberleşmek, haritadan adreslere bakmak, sosyal medya hesaplarımızdan gezimize dair anılarımızı paylaşmak için yegâne araçlar. Vietnam’da bazı yerlerdeki elektrik prizleri Türkiye’dekinden farklıdır bu nedenle götürdüğünüz elektronik aletleri kullanmak ve şarj edebilmek için yanınızda “priz dönüştürücü” bulundurmanız hayati bir önem taşıyabilir.

  1. İlkyardım çantası

İçinde yara bandı, sargı bezi, olası bir kazaya karşı yanık kremi, mikroplara karşı oksijenli su, soğuk günler için dudak ve cilt nemlendirici, ağrı kesici hap, alışık olmadığınız yemekleri deneyeceğiniz için mide bozuklukları için kullanılan ilaçlardan ve düzenli olarak kullandığınız ilaçları barındıran bir ilkyardım çantası çok işinize yarayacaktır. İlkyardım çantanızın içine soğuk algınlığı için Türkiye’de kullandığınız ilacı ve kendinizi zinde hissettirecek bir vitamin de koyabilirsiniz.

Vietnam, Vietnam gezisi

  1. Mobil şarj cihazı (Powerbank)

Seyahatte yanınıza aldığınız akıllı telefonların şarjının sıklıkla bitmesi çok muhtemel çünkü Vietnam’da fotoğrafı çekilecek birbirinden güzel yer var. Gününüzün çoğunu yeni yerler keşfederek geçireceğiniz seyahatinizde bir yerlerde durup telefonunuzu şarj etmek size zaman kaybettirebilir veya bunun için müsait olmayabilirsiniz. Bir yerden bir yere aktarma yaparken veya herhangi bir müzeyi gezerken sırt çantanıza koyduğunuz bir powerbank’le telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Tabi ki Türkiye’den gitmeden powerbank’ınızı acil durumlarda yetebilecek kadar şarj etmeyi unutmamalısınız.

  1. Bel ve sırt çantaları

Pasaport, kredi kartı, telefon ve para gibi önemli eşyalarınızı sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz küçük bir bel çantası seyahatiniz boyunca kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlayacaktır. Daha çok eşya taşımanızı gerektiren durumlarda ise belinize ve sırtınıza eşit yük veren sırt çantaları kullanmak, gün içerisinde omuz ağrıları çekmenizi en aza indirecektir. Bel çantanız iki bölmeden oluşursa bir gözüne ülkeye giriş-çıkışta önemli olan pasaport belgenizi ve büyük miktardaki banknotlarınızı, diğer gözüne ise gün içerisinde harcamak için ayırdığınız parayı koyabilirsiniz. Bu harcamalarınızı kontrol etmeniz ve günlük harcamalarınız için çantanızdan para alırken önemli evrak ve kartlarınızı düşürmemeniz için iyi bir yöntemdir.

  1. Güneş kremleri

Özellikle açık renk, hassas bir cilde sahipseniz ve çocukla seyahat ediyorsanız yüksek korumalı bir güneş kremini, Vietnam seyahatinde yanınıza almanız seyahat boyunca rahat etmenizi saylayacaktır.

  1. Islak mendiller

Çantanızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz boyutlarda üretilen ıslak mendiller suya kolay ulaşamadığınız yerlerde çok işinize yarayacaktır. Seyahatinizden önce bir markete uğrayıp birkaç paketi edinmenizde fayda var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir