Vietnam’a Gitmek İçin 10 Sebep

Vietnam’a Gitmek İçin 10 Sebep

25 Temmuz 2018 Vietnam Vize 0

Kanlı tarihinin gölgesinde müthiş güzellikler saklayan Vietnam, müptelası olunacak zengin bir yolculuğun kapılarını aralıyor. Hala taptaze olan kültürünün meşalesini taşıyan ülkenin geleneksel olarak tabir edilebilecek özelliklerinin yanı sıra sahip olduğu modern cazibenin de büyüsüne kapılmamak işten bile değil. Henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş Vietnam topraklarına adım atmak için pek çok sebep bulunuyor. Ancak ülkeye giriş için sürecin kolaylıkla atlatılmasını sağlayan firmamızın sunacağı olmazsa olmaz 10 sebep bulunuyor.

Tarihin Tozlu Sayfalarına Ayna Tutan Chu Chi Tünelleri

3 milyon kişinin ruhunu ağırlayan Chu Chi tünelleri, Amerika-Vietnam Savaşı’nın kritik noktalarını temsil ediyor. Adeta savaşın sonucu belirleyen bu tüneller hala savaşın izlerini taşıyor. Savaş zamanından kalan silah ve mühimmatın da sergilendiği bu alanda yemek pişirme için kullanılan bacalar hala duruyor. Ayrıca ziyaretçiler için aktif bir atış peronu da bulunduğundan tarihi bölgede bu deneyimi yaşamak isteyenlere iyi bir fırsat sunulmuş oluyor. Savaş zamanında oldukça dar şekilde oluşturulan tüneller genişletildiği için gezmek mümkün. Ancak kapalı alanda kalma konusunda problem yaşayacak kişilerin dikkatli olmasında fayda var.

Vietnam, Vietnam evleri

Etnik ve Çağdaş Harmonisi

Kültüründen pek taviz vermeyen Vietnam halkı, zaman içinde bölgede yaşamış olan Çinlilerin kültüründen de izler taşıyor. Çin’den ayrıldıktan sonra Khmer İmparatorluğu ile etkileşimli olarak yaşamış. Ancak Avrupalıların sahip olduğu kültürle de Koloiyal Dönem’de tanışan Vietnem halkı, el sanatları, büyüklere ve toplumsal değerleri saygı gibi geleneksel adetlerini devam ettirmeyi seçmesine rağmen Latin alfabesi gibi yeniliklere de “hayır” dememiş. Uzak Doğu kültürünün içinde Avrupai özellikler görmek mümkün.

Güvenliğin Adreslerinden Biri

Geçmişin kanlı yüzüyle etiketlenmekten kaçamayan ve hüznü bir türlü geride bırakamayan Vietnam aslında günümüzde burayı ziyaret etmeyi arzulayan insanlar için oldukça güvenilir. Yalnız seyahat etmeyi seven insanların rahatlıkla tercih edebileceği bu ülkede dikkat etmeniz gereken neredeyse tek şey pitonlar olacaktır.

Halong Bay Efsanesi

Şehir efsanelerinin bir yerin cazibesini artırdığı su götürmez bir gerçek. Bu anlamda Vietnam’ın şehirlerinden biri olan Quảng Ninh sınırları içerisinde yer alan Ha Long koyu için yaratılan efsanede Vietnam-Çin arasında vuku bulan savaşlardan birinde oldukça zor anlar yaşayan Vietnam’ın tanrıya yakarışının ardından yardım için bir ejderha gönderildiğine inanılır. Bu ejderhanın isim babası olduğu koyda yer alan kireçtaşı kayalıklarını oluşturarak Çin saldırılarına engel olduğu söyleniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer bulan bu koyu turistik gemilerle gezmek mümkün.

Devasa Pirinç Tarlaları

Çin sınırına yaklaşıldığında pirinç tarlalarının hüküm sürdüğü bir noktaya ulaşılıyor. Sapa olarak adlandırılan bu bölgeye trenle ulaşmak mümkün. Oldukça etkileyici bir görüntünün mimarı olan bu pirinç tarlalarının teraslarında gezerken etnik grupların hayatlarına da şahit olunuyor. Hayatları suyun içinde geçen insanların yaşamına bir göz atmak için Vietnam’ın kuzey sınırı kadar güneyi de ziyaret edilebilir.

Mağara Turizmi

Görkemli mağaralara ev sahipliği yapan Vietnam, en ünlü mağaraların birçoğunu bünyesine toplamış durumda. Küçük bir tekneyle içine girilebilen mağara 44,5 kilometrelik uzunluğuyla bünyesinde nehir, göl, plaj, yağmur ormanı ve envaiçeşit hayvan bulunduruyor. Dünyanın en büyük mağarası olan Sơn Đoòng Mağarası, Surprise Mağarası ve daha nicesi Vietnam’a akın edilmesine sebep oluyor.

Eksantrik Vietnam Mutfağı

Taze sebzelerin sıklıkla tercih edildiği Vietnam’da favori malzemelerden biri de deniz mahsulleri oluyor. Oldukça şık bir şekilde sunuma hazırlanan yemekler iştah kabarttığı gibi beklentinin de oldukça üzerinde yer alarak tadanı şaşırtıyor. Her yerde tavuk veya et arayışı içinde olanlar Vietnam’da kesinlikle aç kalmayacak. En ünlü lezzetlerinden biri olan Pho çorbası, Bah xeo ve Rau muong mutlaka denenmeli.

Tropik Meyvelerin Cümbüşü

Daha önce pek azının tatma fırsatına erişebildiği pek çok tropikal meyve Vietnem topraklarında yetişerek ülkenin cazibe merkezlerinden biri haline gelmesini sağlıyor. Birçoğunun aşina olunmayan bir görüntüye sahip olması kesinlikle tatlarıyla büyülemesi engel değil. Oldukça şirin ve sürprizli olan mangosten ile görünce meyve olduğunu anlamakta güçlük çekilebilecek ama çok lezzetli olan rambutan gibi meyveler Vietnam’a gitmek için oldukça iyi bir sebep.

Vietnam, Gün batımı

Kahve Tutkunlarını Tatmin Noktası

Dünyadaki dev kahve üreticilerinin arasında ikinci sırada bulunan Vietnam, kahve konusunda inanılmaz yol kat etmiş ülkelerden biri. Kültürüyle harmanladığı kahveleri envaiçeşit türüyle sunuluyor. Sade olarak tüketmeyi sevenlerin yanında şekerli veya sütlü, sıcak veya soğuk olarak tercih edenleri de memnun eden bu çeşitliliğin arasında cà phê den gibi bilinen tatların yanı sıra çiğ yumurtayla desteklenen cà phê trúng gibi sıra dışı lezzetler de yer alıyor.

Bir Vazgeçilmez Olarak “Alışveriş”

Ucuz ve kaliteli ürünlerin adreslerinden biri haline gelen Vietnam, alışveriş tutkunlarının

seyahat noktaları arasında gururlu girebilenlerden. Yöresel ürünlere bilhassa meraklı olanların akın ettiği bu ülkede uygun fiyatlarla satışa sunulan elektronik ürünler de en çok tercih edilenlerden biri oluyor. Giyim eşyalarının da oldukça hesaplı olması ülkeye ilgiyi artırıyor.

Eğer Vietnama gezi planınız var ise Vietnam vizesi başvurunuzu tamamlamayı unutmayınız. Başvurularınızı online olarak sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir